Ataşehir Pilatesia

BLOG YAZISI

pilatesi cadillac pilates

Cadillac Pilates Nedir? Reformer Pilates Farklı mıdır?

Cadillac Pilates Nedir?

II.Dünya Savaşı sırasında, yaralı ve sakatlanmış askerlerin fizik tedavisi için joseph pilates yatak yaylarıyla oluşturduğu aletlerle çözümler aradı. Hangi kas gruplarının, nasıl çalıştırılması gerektiğini bilen bir uzman olarak Cadillac isimli pilates aletinin sonrasında da Cadillac Pilates tabirinin ortaya çıkmasını sağladı. Cadillac ismini, arama markasından almıştır.

Cadillac Pilatesle Ne Tür Egzersizler Yapılır?

Cadillac pilatesle 100’e yakın hareket yapılabilir. Yapılabilecek hareket sayısının bol olması sebebiyle bütün vücudu, bütün kasları çalıştıp, güçlendirip uzatabilir. Cadillac aynı zamanda, omurga esnekliğini artırıp, omuz ve sırtı güçlendirip, vücudunuzdaki gerginliği de atmanıza yarayan, başarılı bir alet denebilir.

Nasıl Yapılır? Alet Kullanımından söz edelim

pilatesia ataşehir pilates cadillac

Cadillac aleti kullanımında asılı kalarak, yatarak ve ayakta pek çok egzersiz gerçekleştirilebilir. Yatar şekilde yapılan egzersizlere ek olarak, yaylar kullanılarak yapılan egzersizler, bütün bilekleri, alt-üst grup vücut kaslarını etkili bir şekilde çalıştırarak güçlendirir. Cadillac aleti, barlar ve yaylar gibi yardımcı elemanlar bulundurduğu için mat pilatese oranla, bedenin güçlenmesine daha büyük katkı sağlar. Hatta “cadillacta, mat pilates öncesi kas gruplarını güçlendirme amacı önceliklidir” denebilir. Bu da akıllara şu soruyu getirebilir; Mat pilates mi Cadillac mı?

Mat Pilatesten Farkı Nedir?

Cadillac pilates, barlar ve yaylar yardımıyla çalışıldığı için mat pilatese göre biraz daha zordur. Matın üzerinde yapılan mat pilatesten farklı olarak, cadillac aleti üstünde, yerden yüksekte, aletin elemanları etkin şekilde kullanılarak yapılır. Cadillac aleti kullanılmadan önce, denge hissinizin ve kas kuvvetinizin önceden gelişmiş olması bir avantajdır. Cadillac pilatesin etkileri gözle görülürdür. Çokça yaşanabilen sakatlıkların önüne geçmek adına, 2 pilates şeklinin de kesinlikle bir uzmanla yapılması gerekir. Bir diğer konu da hareketlilik: matınız yanınızda olduğu sürece ve koyabileceğiniz düzgün bir zemin olduğu sürece mat pilates yapabilirsiniz, fakat cadillac pilates bu konuda alete bağımlıdır. Ataşehir Aletli Pilates stüdyomuz Pilatesia’da, ücretsiz şekilde demo derslerine katılabilir, cadillac aletlerimizi deneyimleyebilirsiniz. Daha fazla kuvvet ve denge gerektirdiğinden, en doğrusu da iyi bir pilates kursunda kaliteli eğitmenlerle birlikte deneme yapmanızdır. Bu yüzden, sizleri Pilatesia’ya bekliyoruz 🙂

Cadillac Pilates – Kimler Yapabilir?

Spor geçmişi olan, mat pilates ve reformer pilates tecrübesi olan kişiler için daha uygundur. Bu sayılanların dışındakiler için cadillac doğru bir başlangıç olmayacaktır. Yine de deneme yapıp, denge yeteneğinizi ve kas gücünüzü görmeden karar vermek zor. Deneyimli bir pilates eğitmeni ya da fizyoterapist eşliğinde denemeler yaparak, keyfini çıkarmanız da söz konusu olabilir.

Ne olursa olsun, kendinizi ertelemeyin! Vücudunuzu dinlemeye ve onu güçlendirip esnekleştirmeye hemen başlayın. Yanınızda deneyimli pilates eğitmenleri olduğu sürece hiç çekinmeyin. Aklınıza takılan soruları sormak ve ücretsiz demo derslerimize katılmak için buradan bize ulaşabilirsiniz.

ataşehir pilates pilatesi aletli pilates reformer

Yorum bırakabilirsiniz

Lütfen soruyu cevaplayınız: *