Ataşehir Pilatesia

BLOG YAZISI

core-bolgesi-enerji-santrali

Core Bölgesi ve Enerji Santrali

Enerji santrallerimiz

Tüm pilates egzersizlerimiz karında alt sırtta ve kalçada başlar (core bölgesi). Bel hizanızın hemen altındaki bölgeyi çevreleyen kas grupları enerji santrali olarak adlandırılır. Eğer nasıl oturup kalktığınızı düşünecek olursanız hareketler sırasında ağırlığınızın büyük bir kısmını bu bölgeye verdiğinizi fark edersiniz. Bunun sonucu olarak da alt sırtınızdaki kaslara gereksiz baskı uygulayarak ağrılara sebep olmak ve duruşunuzu bozmakla kalmaz aynı zamanda hepimizin kurtulmak için mücadele verdiği göbek ve bel çevresi yağlarının oluşumuna sebep olursunuz.

Pilates egzersizlerini uygularken sürekli olarak enerji santrallerimizden yola çıktığımızı ve bedenimizi bu bölgeden kaldırıp genişlettiğimizi hiç bir zaman unutmamak gerek.

Vücudumuzu yukarıya doğru uzatma karın bölgesini içeriye çekme hareketi, otomatik olarak enerji santrallerindeki kasları harekete geçirecek ve alt sırtımızı korumamıza yardımcı olacaktır.

Core bölgesindeki kasların kasılmasıyla meydana gelen stabilizasyon enerjinin omuz dirsek ve el bileğine veya kalça diz ve ayak bileğine transferini sağlar. Gövdede üretilen enerjinin üst ekstremiteye transfer edilememesi hareketlerin etkinliğini azaltır.

1900lü yıllar sonunda rehabilitasyon alanında lumbar bölge kaslarındaki stabilizasyon yetersizliği ve gövde kaslarının ateşleme zamanındaki değişimini konu alan çalışmalar core stabilizasyonun önemini ortaya çıkartmıştır. 

Sonuç olarak hareket sırasında core çevresindeki kasların ilk olarak kasılmasına ve diğer gövdeye aktarılmasına yol açar. Doğru ve sağlıklı hareket yöntemi budur.
Daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam planlama niyetiyle de olsa uzman gözetiminde yapılmayan egzersizlerde, minik gibi görünen bir hata ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Gelin, egzersizlerinizi birlikte uzman fizyoterapist ve eğitmenlerle planlayalım.

Dilerseniz ücretsiz demomuza katılın ve farkı kendiniz hissedin! [ÜCRETSİZ DEMOYA KATILMAK için TIKLAYIN!]

Yorum bırakabilirsiniz

Lütfen soruyu cevaplayınız: *