Ataşehir Pilatesia

BLOG YAZISI

pilatesin depresyona etkisi

Depresyon Pilates İlişkisi Nasıldır? Pilatesin Depresyona Etkileri

Depresyon bir duygu-durum bozukluğudur. Günlük faaliyetlerimizi yerine getirmemizi zorlaştıran ya da sekteye uğratan üzüntü, kayıp ya da öfke duygularıyla tetiklenir. 20 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilen hastalık, her kişide farklı görülebilir. Günlük çalışmanızı engelleyebilir, daha düşük üretkenliğe neden olabilir, ilişkileri bozabilir ve bazı sağlık durumlarını da etkileyebilir. Depresyon nedeniyle astım, kalp-damar hastalığı, kanser, diyabet, şişmanlık gibi rahatsızlıklar ilerleyebilir. Pilatesin depresyona karşı etkilerinden söz etmeden evvel depresyonu ve vücuttaki etkileşimini iyi anlamak gerekir.

Hepimiz Yaşayabiliriz…

İstatistiksel olarak 20 kişiden 1’i depresyona girdiğini ya da hayatının bir döneminde depresyon yaşadığını belirtecektir. Depresyon, kalp rahatsızlığı ve diyabet kadar biyolojik bir hastalıktır. Depresyonun duygusal etkilerini az-çok hepimiz duymuşuzdur. Ama depresyonlu kişilerin bitmeyen kronik ağrı ve diğer fiziksel belirtiler yaşadığını biliyor muydunuz?

Depresyonun tetiklediği en yaygın belirtiler :

  • Sırt ve eklem ağrıları
  • şiddetli baş ağrısı
  • vertigo
  • göğüste ağrı
  • Sindirim sorunları
  • Uyku problemleri ve halsizlik duygusu
  • hafıza ve konsantrasyon kaybı

Depresyon Fiziksel Ağrı ve Belirtileri Nasıl Tetikler?

Depresyondaki bir hasta, fiziksel acı hissettiğini söylüyorsa, bunun kimyasal sebepleri vardır. Serotonin ve norepinefrin dengesizliği (her ikisi de nörotransmiter görevindedir) ağrılı fiziksel belirtiler hakkındaki bağlantıyı açıklıyor.

Egzersiz ve Spor İyileştirir

Depresyonda olan bir kişi için egzersiz ve spor yapmak düşünülecek son şey gibi görülür. Fakat iyi bir motivasyon ve egzersiz serisi ile depresyon etkilerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Panik atak ve depresyon üzerine yapılan araştırmalar, egzersiz yapmanın psikolojik ve fiziksel süreçlere olumlu etkilerinin yanında endişe, stres gibi olumsuz halleri azalttığı ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Depresyonu engellemek için en faydalı egzersiz türlerinden biri Pilates’tir.

Bilindiği gibi Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen beden üzerinde stres yaratmayan ve zihni dinginleştiren bir egzersiz metodudur. Aslında Joseph, geliştirdiği bu metoda kendi soyadını vermemiştir. İlk etapta Kontroloji olarak isimlendirdiği bu etkili metot, onun anısına ve onuruna saygıdan dolayı Pilates olarak anılmaya başlandı.

Birçok farklı egzersiz türü zihni oyalamaya ve soyutlamaya yardım edebiliyorken, Pilates fiziksel etkiler eşilğinde zihnin dinginleşmesini sağlar. Sürekli yoğun motivasyon gerektiren diğer spor ve egzersizlere nazaran pilateste, kas ve sinirlere masaj niteliğindeki hareketlerle etki edilir. Böylece hem kaslarınız hem de zihniniz geveşemeye başlar.

Pilates yardımıyla zihin kontrolü geliştirme, yoğun odaklanma ile farkındalıklar oluşturma ve istikrarla devam edilen egzersizlerle irade kontrolü gibi kazanımlar da elde edilebilir.

Önemli balerinlerinden olan Suzanne Farrell, Pilatesin bu yönünü özellikle sevdiğini belirtmektedir. Kendi ifadesiyle: Pilates Metodu hakkında hiçbirşey tesadüf değildir. Bu kadar yoğun bir şekilde konsantre olmanızı gerektirmesinin nedeni, her anınızın kontrolünü elinde tutabilmeniz içindir.

Vücudunuzda daha fazla kontrol sahibi olma, daha evvel yapadığınız hareketler konuusnda kabiliyet kazanma ve esneklik sizi bedeninizin tam yetkili şoförü yapacaktır. Pilatesin bir başka antrenmandan çok daha fazlası olduğunu kanıtlamak için yeterli bulgu var. Aynı zamanda Pilates yoğun odak gerektirdiğinden fiziksel ve zihinsel bir soyutlanma sağlayarak kendinizi dinlemenize ve böylelikle dinginleşmenize de olanak sağlar.

Joseph Pilates’in dile getirdiği şekilde:

“Beyin hücreleri geliştirildiğinde, zihin de gelişir. Öğretmenler duyu organlarıyla başlar. Kontroloji kaslar üzerinde zihin kontrolü ile başlar. Kontroloji normalde uykuda olan binlerce kas hücresini yeniden uyandırarak, buna paralel olarak binlerce uyuyan beyin hücresini yeniden canlandırır; böylece yeni alanlarını aktive eder ve zihnin işleyişini daha da teşvik eder. Hiç şüphe yok ki, bu kadar çok insan, Kontroloji egzersizleri ile ilk deneyimlerini takiben meydana gelen “canlanma” hissinin gerçekleşmesinden kaynaklanan böyle büyük bir sürprizi dile getiriyor.”

Özetle, Pilates biyolojik birçok sürece olumlu etki etmesiyle beraber zihinsel süreçlere de olumlu etki etmekte ve istikrarla devam edildiği sürece sağlıklı vücutlara kuvvetli bir kalkan, sorunlu vücutlara da belli oranda tedavi sağlamaktadır.

Endorfin Salgısı

Pilates ya da herhangi bir egzersizi doğru ve verimli şekilde yaptığınız sürece beyin vücuda Endorfin salgılatır. Endorfinin etkisini anlamak için harika ötesi hissettiğiniz zamanları hayalinize getirin. Aynı zamanda beyin, atıl durumdaki kas ve damarların hareketlenmesi ve vücuttaki toksinlerin atılması sebebiyle, vücuda ödül olarak Endorfin salgısı sunmaktadır.

Bu iyi bir şeydir, çünkü endorfinler, tüm yaşamımıza etki edecek şekilde, gerçekten iyi hissettirir.

Endorfinler beyinde oluşturulur ve ağrı algımızı azaltan özel reseptörler ile etkileşime girerler. Ek olarak, zihindeki pozitif duyguları tetiklerler. Böylece Pilates ve egzersizler antidepresan yerine geçer.

Kronik Ağrılara Etkisi

Kronik ağrılarla başınız dertteyse, kendinizi gerçekten kötü hissedersiniz. Düşünsenize; az bile olsa sürekli bir ağrıyla yaşamak… Bu ağrı düzelmediğinde, kendinizi kötü hissetmekten depresyona giden yol oldukça kısadır. Pilatesin sürekli devam eden ağrılar için harika bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır ve hatta ağrıyı yaşamamanız için ilk başta koruyucu bir önlem olarak bile yarar sağlar. (bkz: Fizik tedavi egzersizleri)

Böylece vücudunuzdaki kimyasal değişimler olumlu yönde değişmeye başlayacaktır.

Pilatesin Depresyona Zihinsel Etkisi

Pilatesin depresyona karşı bir diğer etkisi de psikolojik etkisidir. İyileştirilmiş kas kütlesi, yağ ve kilo kaybı, sağlıklı cilt tonu ve daha fazla enerji psikolojik olarak kendinizi harika hissettirecektir.

Egzersizlere ve pilatese devam ettikçe bu etki katlanarak artacaktır.

Vücutta gözle görülür sonuçlar ortaya çıktıkça, bakış açınız depresyondan hızla uzaklaşacak ve mutlu bir hal alacak. Depresif hissediyorsanız, neden riskli yan etkileri olabilecek kimyasal bir antidepresan ilaçlardan evvel Pilates’i denemiyorsunuz?

Yorum bırakabilirsiniz

Lütfen soruyu cevaplayınız: *