Ataşehir Pilatesia

Hamile Pilates

Hamile Pilatesi

Gebelik , kadının fiziksel hormonal ve psikolojk açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir sreçtir.

Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişklikler yaratır.

annede bel ve sırt ağrıarı görülebilir bağ dokusu gevşer eklemler kolay yaralanabilir özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir.

Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı baskı ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2,5cm aşağı çöker.

Pelvic taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalştesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir.

Kısacası güçlü pelvik taban kasları doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır Pilates de bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve en güvenli egzersizleri içerir.

Pilates yapan anne adayları;

1. Doğum sırasında rahat ıkınarak rahat bir doğum gerçekleştirmek

2. Doğum sırasında oluşan yırtıkları azaltmak

3. Gebelikte ve sonrasında oluşan idarar kaçırma problemlerini ortadan kaldırmak

4. Doğum sonrası uterus çok daha kolay toparlanır

5. Pilates gebelikte görünen hazımsızllık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur

6. İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip toparlanmasını sağlarken annenin gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine neden olur.

Hamilelikte pilatese doktorun izin verdiği sürecinde gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edilebilir Hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz.